Güllerin Anlamları

Güllerin Renklerine Göre Anlamları
Renklerine Göre Güllerin Anlamları

Gülün renkli olması, anlamını etkiler. Her renk farklı bir anlam sunar. Renklerine göre güllerin anlamları için en yaygın renkleri aşağıda görebilirsiniz. 

Kırmızı Gül 

Hepimizin bildiği gibi kırmızı gül, aşkı ve sevgiyi ifade etmek için kullanılır ve aşık olunan kişiye genellikle hediye olarak verilir. Batı edebiyatında ise kırmızı gülün anlamı, güzellik ve sevginin kalıcılığını sembolize eder. Tutkulu bir aşkın sembolü olarak da bilinir. Gerçek aşk, deli dolu aşk, aşk için yapılan sürprizler de kırmızı gülün kullanıldığı yer ve durumlardır.

Pembe Gül

Gülün pembe olması aslında birden çok anlamı olması demektir. Örneğin; teşekkür etme, arkadaşını kutlama ya da romantik bir fırsat için pembe gül hediye edilebilir. Batıda sanat ve dekorasyon alanlarında genellikle pembe gül kullanılır. Özellikle bazı bölgelerde tebrik kartları pembe güllerle süslenir. Saf sevgi ve minnet duygusu, pembe gülün anlamı olarak en yaygınıdır. Pembenin tonları da farklı anlamlara gelebilir. Mesela hafif açık pembe beğeni ve yumuşaklığı simgelerken, koyu pembe ise takdir ve şükran duyma ile ilişkilendirilir.

Beyaz Gül 

Gülün yapısını inceleyebileceğiniz en güzel renkli gül, beyaz güldür. Yaprakların kıvrımı ve damarları beyaz gül ile ortaya çıkar. Bir arkadaşı, sevilen kişiyi takdir etmek, onurlandırmak ya da saygı ifadesinde bulunmak için beyaz gül alınır. Sevdiğiniz biri ile yeni bir başlangıç yapıyorsanız ya da sevdiğiniz kişiden ayrılıyorsanız beyaz gül alabilir ya da verebilirsiniz.Hem yeni başlangıçlar hem de vedalar anlamına gelen beyaz gül ayrıca gelecek için de umut etmeyi sembolize eder. Masumiyeti ve saflığı ifade eder. Gelin çiçeği olarak da kullanılan beyaz gül, yıl dönümleri, mezuniyet, resmi törenler ve kutlamalarda da kullanılır.

Sarı Gül

Arkadaşlığı, refahı simgeler. Genellikle bir dilek göndermek için de kullanılır. Güneş ve güneşin sıcaklığını simgeleyen sarı gül, iyimserlik ve dostluk mesajı verir. Özellikle Doğu kültürlerinde sarı renk, bilgelik, sevinç ve gücü temsil eder. Eğer gül yollamak istediğiniz kişi iyimser ve güçlü bir karaktere sahipse sarı gül en doğru seçim olacaktır.